Jaká jsou nejlepší místa v letadle pro vaše pohodlí či bezpečnost?

Jaká jsou nejlepší místa v letadle pro vaše pohodlí či bezpečnost?

Každý, kdo si kupuje letenku, přemýšlí nad tím, kde v letadle sedět. Na krátké vzdálenosti není výběr sedadla v letadle zas až tak klíčový. Pokud ale máte před sebou několikahodinový let, vybrat si nejlepší místo v letadle se rozhodně vyplatí. Pojďte se podívat, jak si vybrat to, které bude právě pro vás nejoptimálnější.

Výběr závisí na řadě faktorů a některé věci samozřejmě ovlivnit nejde. Asi už každý někdy zažil malé dítě kopající zezadu do sedačky, nedostatek místa na nohy nebo boj se sousedem o opěrku na ruce. Ne každý si však může dovolit létat v business třídě, přesto ale existují místa v letadle, která jsou ze své podstaty pohodlnější nebo bezpečnější.

Nejlepší místo v letadle

V závislosti na typu i velikosti letadla se parametry a rozmístění sedadel v letadle liší. Obecně jsou za nejlepší místa v letadle považována ta v únikových cestách, u okénka nebo do uličky a také sedadla v přední části letadla. Velmi záleží na tom, jaký typ letu podnikáte. Na krátké služební cestě se vyplatí vybrat si sedačku v přední části letadla do uličky, abyste mohli po přistání prostor co nejrychleji opustit.

Na dálkovém nebo nočním letu jsou lepší sedadla u okénka, o která si můžete během spánku opřít hlavu, nebo se kochat výhledem. Nevýhodou sedaček u okénka je fakt, že budete muset rušit své spolucestující pokaždé, když půjdete na toaletu nebo si protáhnout nohy. V případě, že se létání bojíte, vyberte si místo co nejvíce středu letadla v prostoru nad křídlem, kde jsou nejméně patrné otřesy při turbulencích.

Únikové cesty – výhoda nebo ne

Sedadla v únikových uličkách standardně poskytují více prostoru na nohy, ale mají také své nevýhody. Většina aerolinek nedovoluje dětem do určitého věku na takových místech sedět. Tento zákaz má jednoduché vysvětlení, protože se od cestujících na těchto místech očekává, že budou při nouzové situaci pomáhat. Proto to při výběru míst v únikových cestách mějte na paměti.

Místa u přepážek

Řada cestujících preferuje takzvaná „přepážková sedadla“, což jsou sedadla přímo za fyzickými bariérami, jako jsou stěny, záclony nebo obrazovky, oddělující různé části letadla. Díky tomu, že před vámi nejsou žádná sedadla, nestane se vám, že by si pasažér před vámi sklopil sedačku až do vašeho klína a rovněž je zde často více prostoru na nohy.

Přesto se v některých letadlech může stát, že je přepážková řada sedadel stísněná a nepohodlná nebo se nachází v blízkosti toalet a hlučných kuchyní. Nezapomeňte také, že nebudete mít místo k uložení kabinového zavazadla pod sedadlo před vámi. Některé aerolinie vyhrazují přepážková sedadla pro cestující s malými dětmi, takže by se vám mohlo stát, že strávíte celý let v těsné blízkosti plačícího dítěte.

Cestolino tip:

Každé letadlo je jiné a každá letecká společnost nakládá se sedadly odlišně. Než si koupíte letenku, podívejte se na plánek s rozmístěním sedaček.

Kupujte si letenky v dostatečném předstihu, ať máte co největší možnost výběru.

Nejbezpečnější místo v letadle

Řada lidí má z létání obavy i přesto, že šance, že se vám v letadle něco stane, je oproti automobilovým nehodám minimální. Ohledně toho, jak jsou jednotlivá místa v letadle bezpečná, existuje řada statistik, ze kterých jednoznačně vychází, že nejbezpečnější je zadní část letadla. Naopak přední část je nejvíce nebezpečná. Dále pak z průzkumů vychází, že ze zadních sedadel jsou nejbezpečnější ta uprostřed řady a nejblíže nouzovým východům.

Cestolino tip:

Pro zvýšení bezpečnosti mějte zapnuté bezpečnostní pásy po celou dobu letu. Snížíte tím riziko vážných úrazů při turbulencích.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce