Vše o cestování a cestovním pojištění v těhotenství

Vše o cestování a cestovním pojištění v těhotenství

Těhotné ženy musí být při cestách do zahraničí opatrnější. V případě těhotenství bez komplikací s tím nebývá až na výjimky problém. Jaké tyto výjimky jsou? Jaká rizika jsou spojena s létáním v těhotenství? Zjistěte, jak postupovat, a dejte si pozor na pojištění.

Létání v těhotenství a zdravotní rizika

Létání v těhotenství je dnes naprosto běžným jevem a plodu nijak neškodí. V každém případě se ale před cestou poraďte se svým lékařem, který zohlední i váš zdravotní stav. Fáze těhotenství hraje v tomto případě velkou roli.

  • První trimestr: Obecně je spojen s největším rizikem potratu a zdravotními komplikacemi, proto se cestování do zahraničí příliš nedoporučuje. Pokud se ale cítíte dobře a vše probíhá v pořádku, není důvod rušit své plány.
  • Druhý trimestr: Pokud netrpíte zdravotními komplikacemi a cítíte se na to, je druhý trimestr pro cesty do zahraničí nejvhodnější.
  • Třetí trimestr: Rizika a nepříjemnosti spojené s třetím trimestrem vám hrozí samozřejmě i v zahraničí. V této fázi záleží na konkrétním týdnu těhotenství a zohlednit byste měla i dostupnost zdravotní péče v zemi a lokalitě, kam míříte. Pro třetí trimestr mají letecké společnosti i pojišťovny speciální podmínky.

Často mají nastávající maminky obavy z letištních detektorů kovu. I ty jsou naprosto bezpečné a nemají na plod žádný vliv.

Tip: Vyberte si místo v uličce, blízko toalet a při delším letu se občas projděte. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin a mějte s sebou zdravotní dokumentaci (těhotenskou knížku a potvrzení o těhotenství, nejlépe v angličtině).

Podmínky leteckých společností pro těhotné

Těhotenství nejste povinna letecké společnosti předem hlásit. Přibližně od 26. – 28. tt si musíte od lékaře vyžádat potvrzení o své zdravotní způsobilosti k letu. Přesné podmínky, od kdy je potvrzení vyžadováno a jakou má mít podobu, mají letecké společnosti upraveny individuálně. Formulář musí být samozřejmě v angličtině, případě česko-anglicky.

Příklady:

Informace ohledně potřebných dokumentů najdete na stránkách zvolené společnosti, její zákaznické lince, nebo Vám poradí i zkušený gynekolog. Pokud vyplněný formulář nepředložíte při odbavení, nemusí vám být povolen nástup do letadla.

Od 34. – 36. tt (dle společnosti se může lišit i výrazněji) má přepravce právo vás odmítnout i s vyplněným formulářem – informujte se o podmínkách předem. Potvrzení o zdravotním stavu obvykle nesmí být starší než 6 dní (někdy až 14 dní). Podmínky v případě vícečetného nebo rizikového těhotenství bývají přísnější.

Cestovní pojištění pro těhotné

Nic jako speciální cestovní pojištění pro nastávající matky v podstatě neexistuje. V těhotenství si sjednáváte běžné cestovní pojištění, které obvykle kryje neočekávané akutní komplikace ohrožující život nebo zdraví matky či plodu, výjimečně pak i preventivní prohlídky. Do kdy vás pojistí?

  • Neomezeně: ERGO pojišťovna (vyžadován souhlas lékaře)
  • Do 36. tt: Zirhamia (pojištění ihi Bupa s rozsáhlým pojistným plněním)
  • Do 2 měsíců před předpokl. termínem porodu: ERV Evropská pojišťovna
  • Do 10 týdnů před přepokl. termínem porodu: Kooperativa
  • Do 26. tt: AIG, Allianz, AXA Assistance, Citibank Europe plc, Union, UNIQA, Wüstenrot
  • Do 24. tt: ČSOB, Generali, Slavia
  • Další: DIRECT Pojišťovna do 6. měsíce a Pojišťovna VZP (vyžaduje souhlas lékaře) do 3. měsíce těhotenství.

Na konkrétní pojistné podmínky se informujte na klientské podpoře vybrané pojišťovny.

Létání s dítětem

Běžnou praxí je možnost létat i s novorozencem starším 14 dnů. Dítě v letadle může cestovat zdarma do dvou let věku bez nároku na sedadlo (na klíně rodiče). V tomto případě můžete porušit omezení pro přepravu tekutin a vzít s sebou na palubu stravu, která je pro dítě nezbytná po dobu letu.

Další informace o cestování s dětmi (jaké potřebujete doklady, jak se v letadle přeprauje kočárek, ...) se dočtete v článku o cestování s dětmi.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Cestování letadlem v těhotenství

Ahoj, je tu i nějaká maminka cestovatelka? Cestovaly jste ženy v těhotenství letadlem? Někde jsem četla, že se to úplně nedoporučuje. Jsem ve druhém… Zobrazit více
Cestujzababku
Cestujzababku

cestovní pojištění v těhotenství

Hezké odpoledne, potřebovala bych poradit ohledně pojišťovny. Máme naplánovanou dovolenou 19. - 26.8. a termín porodu mám 29. října. Nevíte někdo,… Zobrazit více
Helčouš
Helčouš

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce