Lyžařské vybavení: Jak správně vybrat lyže, boty, hůlky a další doplňky?

Lyžařské vybavení: Jak správně vybrat lyže, boty, hůlky a další doplňky?

Čeká vás dovolená na horách? Víte, že správné vybavení na lyže je důležité nejen kvůli minimalizování zdravotních rizik a úrazů, ale také pro váš komfort? Poradíme vám, jak si vybrat lyže a ostatní lyžařské vybavení, abyste si zimní dovolenou skutečně užili.

Průvodce nákupem vybavení na lyže

Jen málokdo se během zimy nechystá strávit alespoň pár dní nebo celou dovolenou na horách. Pokud plánujete vyrazit na sjezdovku, měli byste si být jistí, že máte to správné lyžařské vybavení. To znamená lyže, boty, vhodné oblečení a výstroj.

V případě, že jste nikdy dříve nelyžovali nebo na hory jezdíte jen jednou ročně, náklady na kompletní vybavení na lyže jsou poměrně vysoké a možná se vám z finančního hlediska ani nevyplatí. Ve většině lyžařských středisek je půjčovna lyžařského vybavení, kde si vše můžete půjčit za zlomek nákupní ceny. Jestli ale lyžujete pravidelně, investice do vlastního vybavení je rozumný tah. Pojďte se podívat, co budete potřebovat a co při výběru zohlednit.

Cestolino tip:

Pokud jedete s rodinou, nepodceňte také výběr lyžařského vybavení pro děti, kterému byste měli věnovat obzvláště velkou pozornost.

Lyže (aktuální ceny)

Výběr vhodného typu lyží záleží především na vaší výšce, zkušenostech, druhu lyžování, kterému se budete věnovat, a několika dalších klíčových faktorech.

  • Délka lyží: Obecně by lyže měly být tak dlouhé, aby dosahovaly do oblasti mezi bradou a temenem hlavy. V lyžařských obchodech mají tabulky, podle kterých správnou délku přesně určíte. Začátečníci by měli sáhnout spíše po kratších lyžích, pokročilí si mohou dovolit delší.
  • Šířka lyží: Šířka lyží se odvíjí od typu lyžování, který vám nejvíce vyhovuje. Užší lyže jsou lepší pro vyřezávání carvingových oblouků na upravených sjezdovkách, zatímco širší lyže lépe zafungují v hlubokém sněhu.
  • Terén: Výběr lyží podle terénu, kde budete nejčastěji jezdit, má podobná kritéria jako šířka lyží. Existují univerzální lyže, které jsou vhodné pro klasické sjezdovky, lyže pro freestyle a ježdění v terénu nebo lyže, se kterými se vyřádíte ve snowparku.
  • Vázání: Lyže se obvykle prodávají i s vázáním, které je vhodné pro konkrétní typ lyže. Tím odpadá nutnost vybírat vázání, které by s danou lyží bylo kompatibilní. Pokročilí lyžaři si ale samozřejmě můžou koupit lyže a vázání samostatně tak, aby jejich kombinace přesně odpovídala jejich požadavkům.

Lyžařské boty (aktuální ceny)

Stejně jako u lyží, výběr té nejlepší boty závisí na úrovni vašich dovedností. Začátečníci ocení pružné a flexibilní boty, které jim v začátcích usnadní pohyb, zatímco pokročilí sáhnou spíše po tuhých, přesně na nohu padnoucích botách, které je podrží při lyžování v náročných podmínkách. Takzvané přezkáče jsou nejdůležitější součástí vybavení na lyže a nevyplatí se na nich šetřit. Při výběru se zaměřte hlavně na správnou velikost. Vybírejte spíše menší boty, protože vnitřní vložka boty časem povolí. Nejdůležitější indikátor je, jak vám sedí v botě pata.

Lyžařské hole (aktuální ceny)

Mnoho lyžařských instruktorů doporučuje, aby se úplní začátečníci nejdříve učili bez hůlek. Pro všechny ostatní lyžaře jsou lyžařské hole nezbytnou součástí lyžařského vybavení. Mají stabilizační a opěrnou funkci a pomáhají při pohybu po rovných úsecích. Běžně je na výběr z holí hliníkových, které jsou pevnější ale těžší, a karbonových, které jsou lehčí ale křehčí. Délka hole by měla být zhruba o 50 cm kratší, než je výška lyžaře. Madlo hole by vám mělo padnout přesně do dlaně, poutka se nesmí zařezávat do zápěstí a délka musí být nastavitelná.

Lyžařská helma (aktuální ceny)

Dobře padnoucí helma je nezbytnou součástí vybavení na lyže a bez ní byste na svah neměli vůbec vyjíždět. V mnoha lyžařských střediscích jsou lyžařské helmy dokonce povinné. Při výběru zohledněte především to, aby byla helma správně velká. To znamená, aby vás nikde netlačila a zároveň vám nepadala. Helma by měla mít větrací průduchy pro odpařování potu a zároveň vložku, díky které zůstane hlava v teple i ve chvílích, kdy si uděláte při lyžování přestávku. K dispozici jsou také helmy s nejrůznějšími doplňky, jako je držák pro kamery nebo sluchátka, a jejich výběr je čistě na vašem vkusu a potřebách.

Lyžařské brýle (aktuální ceny)

Ne všichni lyžaři rádi nosí brýle, ale ochrana očí před větrem, vířícím sněhem a slunečními UV paprsky je více než žádoucí. Pokud nevidíte jasně, ohrožujete sebe i okolní lyžaře. Brýle by se v zásadě daly rozdělit na dva druhy podle zbarvení zorníků. Žlutá, růžová, červená a oranžová skla zvyšují kontrast a zlepšují vidění, ale ve slunečním svitu propouštějí příliš velké množství světla. Tmavá skla jsou vhodná právě pro jasné a slunečné dny. Konečně zelené a šedé zorníky tlumí barevné spektrum rovnoměrně. Při výběru brýlí pak nejvíce rozhoduje individuální vnímání světla a barev. U žádných brýlí by neměly chybět průduchy, které zabrání zamlžování.

Chrániče páteře (aktuální ceny)

Chrániče páteře nejsou mezi rekreačními lyžaři příliš rozšířené a využívají je spíš velmi zkušení jezdci, u kterých hrozí větší riziko takového pádu, při kterém by mohlo dojít ke zranění páteře. Přitom podle statistik dochází na sjezdovkách k úrazům ramen a trupu častěji než k úrazům hlavy. Pokud se rozhodnete pro páteřák na lyže, máte na výběr z měkké a tvrdé varianty. Obecně platí, že páteřák by měl sahat od krčních obratlů až ke kostrči, kterou by měl částečně překrývat. Rozhodně by neměl vystupovat nad linii ramen. Na chrániči je uvedena výška osoby, pro kterou se hodí, a někdy také obvod pasu. Nejdůležitější je, aby vám dobře seděl, nebránil pohybu a maximálně kopíroval linii zad.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce