Plánujete se při dovolené přepravovat trajektem? Přečtěte si, jak se připravit a co od plavby čekat

Plánujete se při dovolené přepravovat trajektem? Přečtěte si, jak se připravit a co od plavby čekat

Plavba lodí je pro nás, kteří žijeme bez moře, většinou skvělým zážitkem a hezkou dovolenkovou vzpomínkou. Pro mnohé však může jít o zcela novou zkušenost, na kterou je potřeba se předem připravit. Kde si koupit lístky na trajekt? Jak plavba probíhá a na co si dát pozor? To jsou otázky, které si před svojí první plavbou nejspíš položíte. My odpovědi známe a o všechny podstatné informace se s vámi podělíme v následujícím článku.

Nákup trajektového lístku – kde a kdy kupovat a jaké informace si zjistit?

Lístek na trajekt je možné koupit přímo v přístavu, daleko jistějším způsobem však je nákup trajektového lístku předem online. S jakým předstihem trajekt rezervovat? Velmi záleží na lince. U spojů s častou frekvencí odplutí několikrát denně obvykle stačí jeden až dva týdny předem. U delších linek s frekvencí jednou denně nebo jen několikrát týdně, či při potřebě kajut při nočních plavbách a během letních prázdninových měsíců, je ideální doba pro rezervaci až několik měsíců předem. Informujte se tedy proto vždy včas.

Vyhledávat spojení a nakupovat jízdenky lze online na webu Direct Ferries, přes který lze koupit lístky na trajekty od řady společností po celém světě. V některých případech budete k nákupu potřebovat cestovní pas. Co dalšího je třeba si zjistit?

  • Čas vyplutí a s jakým předstihem musíte být v přístavu – pokud se zpozdíte a trajekt nestihnete, společnost nemá povinnost vrátit vám peníze a lístek propadá.
  • Zda je lístek na trajekt vázán na konkrétní datum nebo je možné získat otevřený lodní lístek. Velmi záleží na konkrétní lince. Některé lodní společností provozující trajekty například do Řecka umožňují kombinaci pevné rezervace pro cestu tam a otevřeného lodního lístku pro cestu zpět.
  • Jak dlouho trvá plavba – při dlouhých plavbách je vhodnější rezervovat si kajutu, abyste měli místo v soukromí na odpočinek.
  • Zda je na palubě možné koupit jídlo a pití, jaké je zázemí a vybavení.
  • Co si můžete a nemůžete vzít sebou na palubu – na některých plavbách mohou platit podobně přísná bezpečnostní opatření jako u cesty letadlem.
  • Při cestě autem zjistit, zda váš dopravní prostředek spadá do kategorie „osobní automobil“ nebo „užitkový vůz“ – některé společnosti mohou minivany a dodávky klasifikovat jinak než osobní auto.
  • Jaké jsou podmínky při nalodění autem, především předepsaný stav nádrže a nutnost uvést informace o použití alternativních pohonných hmot (LPG).
  • Chcete-li cestovat s vaším domácím mazlíčkem, zjistěte si, zda je pro něj nutná rezervace a jaké jsou přepravní podmínky a vyžadované dokumenty. Zvířata jsou obvykle umístěna na palubě ve venkovních kotcích.

Jak postupovat při nalodění na trajekt

Trajektové lodě mohou přepravovat nejen pěší cestující, ale také auta, obytné vozy a klidně i celé zájezdové autobusy. Jak probíhá nalodění v jednotlivých případech? Nemusíte se ničeho obávat, není to o nic složitější než cesta autobusem nebo vlakem.

  • Pěšky: v přístavu vyhledáte příslušný terminál, projdete bezpečnostní, případně imigrační kontrolou a nastoupíte na trajekt. Na lodích je k dispozici posádka, která vám nejen zkontroluje lístky, ale také pomůže s orientací a nalezením vašeho místa či kajuty.
  • Autobusem: cestujete-li trajektem v rámci zájezdu, budete mít vše jednodušší. Autobus s vámi zajede až na palubu lodi a o všechny formality se postará průvodce. Před vyplutím musíte autobus opustit.
  • Autem: příjezdové cesty pro nalodění aut bývají přehledně vyznačené a proces nalodění řídí posádka trajektu, která vás bude navigovat, kam najet a kde zastavit. Před naloděním se ujistěte, že stav pohonných hmot odpovídá požadavkům společnosti. Po nalodění je až na výjimky nutné automobil opustit. Přístup do vozidla během plavby není z bezpečnostních důvodů možný, garáže jsou uzavřeny. Z tohoto důvodu je třeba si vzít sebou na palubu nebo do kajuty vše, co budete během plavby potřebovat. To platí zejména u delších linek. Poznamenejte si také umístění vašeho auta, ať ho pak nemusíte zdlouhavě hledat, a nenechávejte v něm žádné cenné věci.
  • Obytným vozem: postup je stejný jako u auta, při objednávce přepravy ale dejte pozor na rozměry, které uvedete. Pokud se bude skutečná velikost lišit od té na papíře (zvlášť bude-li větší), má společnost právo nevpustit vás na palubu.

Jak probíhá plavba a jak se při ní zabavit

Během plavby se můžete volně pohybovat na všech místech přístupných pro veřejnost. Můžete si užívat výhledů a plavby nebo, v případě velkých trajektů, vám budou k dispozici restaurace, bazény, knihovny, kina, dětská hřiště a koutky a další atrakce. Jediné, s čím na lodi nepočítejte, je mobilní signál a internetové připojení. Některé společnosti mohou sice internet nabízet, cena ale bude podobně vysoká jako v letadle. Pokud tedy chcete sledovat filmy nebo hrát hry, musíte si je předem stáhnout.

Na co si dát pozor při plavbě trajektem

Při plavbách na trajektu byste měli myslet především na následující 3 věci:

  • Klimatizace: v přímořských státech s horkým podnebím je zvykem používat klimatizaci v daleko větší míře než u nás. Obvykle bývá nastavena na velmi nízké teploty. trajekty nejsou výjimkou, a tak by se mohlo lehce stát, že se zde nachladíte. Mějte proto po ruce šátek, lehký svetřík, případně delší kalhoty a ponožky.
  • Sluneční paprsky: opačným problémem je horko a slunce. Strávit celou cestu na otevřené palubě je jistě skvělý zážitek, nezapomínejte ale na to, že na moři je slunce daleko silnější a svěží mořský vánek nám dává pouze falešný pocit bezpečí. Vhodné je mít klobouk, silný opalovací krém nebo šátek na přikrytí ramen a dostatečné množství vody. A pokud je to možné, jít se občas schovat do stínu kryté paluby.
  • Mořská nemoc: obáváte-li se nevolnosti na trajektu, dejte si před cestou lehčí, ne příliš mastné ani kyselé, jídlo, vyvarujte se kouření a alkoholu, dostatečně se vyspěte a pokud možno nemyslete na to, že by vám mohlo být špatně. Když na vás přijde nevolnost na palubě, držte se v závětří a ve stínu, nepohybujte se po palubě, pijte dostatek vody a dívejte se do dálky nikoli na blízké předměty – např. čtení knížky je při mořské nemoci nevhodné. Na nevolnosti pomůže cokoli s obsahem zázvoru.

Jak probíhá vylodění

Při připlutí do přístavu budete vyzváni k vrácení se do dopravního prostředku či odchodu pěším východem. Po výjezdu z trajektu pak vyhledejte nejbližší exit.

Chystáte se na trajekt? Doporučujeme zajistit si lístky s předstihem...

Aby vaše nalodění proběhlo bez komplikací, zarezervujte si trajektové lístky online. Společnost Direct Ferries zprostředkovává lístky pro více než 3 000 tras, ověřte si trasu a cenu lístku.


Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Korsika autem

Dobrý den. Chtěla bych vás poprosit o pár rad a informací ohledně mé cesty na Korsiku. Cestujeme po vlastní ose, autem. Máme v plánu přespávat v autě… Zobrazit více
PetrPIK
PetrPIK

Trajekt Korfu - Saranda Albánie

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli někdo podnikl dovolenou - letecky na Korfu a odtud trajektem do Sarandy- Albánie? Jedná se mi o zakoupení lístků… Zobrazit více
Mikey
Mikey

Spaní na trajektu

Dobrý den, nevíte jestli je na trajektu v noci bez kajuty zima nebo spacák je nutnost? Děkuji
Mirka24
Mirka24

Jak se nejlépe dostat z ostrova Thassos na Zakynthos?

Jak se dá nejlépe dostat z ostrova Thassos na Zakynthos. Za 14 dní tam jedeme na dovolenou a chtěli bychom si tam udělat výlet.
Sally
Sally

trajekt drvenik-sucuraj

Ahoj,v lee jedeme na dovolenou na ostrov Hvar,jedeme audi,ktera je o neco nizsi oproti oktavkam apod..a jedeme tam trajektem,jenze nikde nemuzu najit… Zobrazit více
Lucia329
Lucia329

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce