Kinetóza neboli nevolnost při cestování. Jak s ní bojovat?

Kinetóza neboli nevolnost při cestování. Jak s ní bojovat?

Stává se vám, že vy nebo někdo z vašich blízkých trpíte nevolností a dalšími zdravotními obtížemi při cestování? Tento stav se nazývá kinetóza a jedná se o velice častý problém, který trápí mnoho lidí. Poradíme vám, jak s ním účinně bojovat, co na kinetózu zabírá a také co dělat, když se objeví u malých dětí nebo u domácích mazlíčků.

Co je kinetóza a jak se projevuje?

Kinetóze se někdy přezdívá jako „nemoc z pohybu“. Ačkoliv mnoho lidí podle názvu neví co je kinetóza, určitě se s ní již každý setkal. Jedná se o stav, kdy se člověk nachází na pevném místě, které se však vzhledem k okolí pohybuje. Nejčastěji se projevuje při cestování dopravními prostředky. Každý jistě zažil situaci, kdy se někomu udělalo v autobuse nebo v autě nevolno. Tato nemoc se však může vyskytnout i na kolotoči či kdekoliv jinde, kde se pohybujete vůči prostředí. Mezi hlavní příznaky kinetózy patří:

  • pocit nevolnosti a zvracení
  • točení hlavy
  • vyčerpání
  • občasně i související potíže jako zvýšení teploty, pocení a jiné

Kde všude se můžeme s kinetózou potkat?

Kinetóza není vázaná jenom na již zmíněný autobus a auto. Projevuje se v podobě takzvané mořské nemoci i na lodi. Objevit se může při jakémkoliv pohybu a v jakémkoliv dopravním prostředku. První dva zmíněné typy bývají ale nejčastější. Stává se, že lidé trpící kinetózou na lodi nebo v autobuse zvládají bez problémů například cestování v autě. Citlivější jedinci mohou mít problém v jakémkoliv dopravním prostředku.

Kinetóza se může vyskytnout u všech dopravních prostředků, a to i těch méně častých. Někteří lidé trpí nevolností ve vlaku, jiní naopak nesnášejí let. Kinetóza ve vlaku bývá často spojena s cestováním v opačném směru, nevolnost v letadle pak zase s turbulencemi, přistáváním nebo vzlétáváním a jinými výrazně vnímanými pohyby. Zajímavostí je, že se kinetóza může vyskytnout i u astronautů při letu do vesmíru.

Kinetóza u dětí

Děti zpravidla bývají na kinetózu náchylné více než dospělí. Velkou část z nich postupem věku cestovní nevolnost přejde, některým však vydrží po celý život. Kinetóza u dětí není dána tím, že by nebyly na pohyb dopravních prostředků zvyklé, proto ji pravidelným „trénováním“ obvykle neodstraníte. Větší projevy nevolnosti při cestování jsou obvykle způsobeny větší citlivostí vašich ratolestí.

Kinetóza u psů a dalších domácích mazlíčků

Kinetóza se může vyskytnout i u vašich mazlíčků. Postihuje psy, kočky i jiné domácí společníky. Jelikož s kočkami mnoho lidí necestuje pravidelně, je častěji řešena u psů. Oba dva druhy zvířat jí však trpí stejným způsobem. Kinetóza u psa se stejně jako u lidí vyskytuje spíše v mládí. Až 75 % štěňat trpí nevolností při cestování. Se psy je jízdu důležité i přes obtíže trénovat, protože z velké části může být vyvolána stresem z neznámého pohybu.

Jak si s kinetózou poradit?

Kinetóza sama o sobě není léčitelná a neexistuje možnost jejího trvalého odstranění. Naštěstí je tu několik chytrých triků, jak na kinetózu alespoň jednorázově vyzrát. První důležitou věcí je se vyvarovat konzumaci těžkých a mastných jídel, které by vás tížily v žaludku. Dalšími dobrými radami, které vám pomohou překonat nevolnosti při cestování, jsou:

  • při sezení mírně zaklonit hlavu
  • hlavu mít opřenou a příliš s ní nepohybovat
  • nečíst si ani se nedívat na televizi nebo do mobilu

Je třeba vědět, že kinetóza nevzniká samotným pohybem, ale vnímáním pohybu. Velký vliv mají vizuální vjemy, které neodpovídají našemu vnímání pohybu. Například v autobuse krajina kolem ubíhá, ale my necítíme pohyb nebo se nakláníme na lodi, ale rovina obrazu zůstává stát. Z tohoto důvodu funguje jako první pomoc zavřít oči a přesunout se na místo, které se pohybuje co nejméně. Tím je v autobuse přední část blíže k řidiči a na lodi například podpalubí nebo nižší patro. Také pomůže, když cestujete v noci a je kolem vás tma.

U dětí i zvířat je velice výrazným prvkem stresový faktor. Snažte se být sami v pohodě a neprojevovat nervozitu. Můžete ji totiž velice snadno přenést na psa i na dítě a jejich stav tím zhoršit. Určitě se budou hodit speciální léky na kinetózu. Pozor, ty se však liší od léků pro dospělé, u psa volte doporučené veterinářem a u dětí předepsané pediatrem. Také může pomoci:

  • odvést pozornost a poskytnout během jízdy zábavu
  • cestování spojit s něčím příjemným
  • začít s krátkými úseky a dobu cestování postupně prodlužovat

Speciální léky na kinetózu

Pokud na vás nezaberou tyto jednoduché triky, můžete vyzkoušet klasického pomocníka, kterým je Kinedryl. Nástup jeho účinku je zhruba 10 – 15 minut a drtivé většině lidí pomůže. Pokud chcete vsadit na přírodní léčiva, zvolte zázvor, jež má na cestovní nevolnost pozitivní účinky. Na kinetózu existují také homeopatika. Kinedryl však zůstává stále nejjistějším řešením.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce