Cestování se psem do zahraničí

Cestování se psem do zahraničí

Vzít s sebou psa na dovolenou, nebo ne? Ať už se jedná o přepravu letadlem nebo autem, často je to pro zvíře stresující. Pokud je nutné jej takto přepravit, je potřeba se na to velmi dobře přichystat, aby bylo zvíře v co největší pohodě. Mimo to je nutné dodržet určitá pravidla při přepravě do zahraničí.

Co musí mít zvíře s sebou

Na stránkách Státní veterinární správy se dočtete všechny hlavní informace o přepravě zvířat do zemí EU a mimo EU. Základem je mít psa nebo kočku (i fretku) označené mikročipem. Uznáváno je také označení zvířete tetováním. To však musí být jasně čitelné a prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.

Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař a cena se pohybuje okolo 150 Kč – 500 Kč a více. Zvíře musí být označeno před očkováním proti vzteklině a před vydáním pasu. Pas zvířete je jednotný pro všechny státy EU a u svého veterináře si jej můžete pořídit za přibližně 500 Kč.

Další povinností je očkování a očkovací průkaz proti vzteklině, které stojí cca 250 Kč – 450 Kč. Pokud cestujete do Velké Británie, Finska, Irska nebo na Maltu, musíte povinně vašeho mazlíčka ještě odčervit a potvrdit toto do pasu.

Mláďata, která nejsou očkována, mají speciální podmínky a ne každý stát je přijme. Pokud cestujete mimo EU, je potřeba si zajistit ještě navíc veterinární osvědčení k vývozu a ověření pasu nebo jiného identifikačního dokladu zvířete.

Ostatní druhy zvířat jako králíci a jiní hlodavci nejsou povinni mít tyto náležitosti, je třeba se ale podívat do nařízení jednotlivých zemí, zda nemají nějaká omezení na dovoz a vývoz zvířat. Může se stát, že se momentálně v některém státě vyskytuje zvířecí nákaza a je mimořádně omezen dovoz některých druhů zvířat, proto je důležité se informovat.

Přeprava zvířat autem

Tato forma přepravy bývá pro zvíře mnohem snesitelnější už z toho důvodu, že cestuje se svým majitelem, takže zvíře není stresované. Kdykoliv můžete zastavit a zvíře se může proběhnout a dostane najíst či napít. Nespornou výhodou je také finanční stránka věci.

Aby nedošlo při havárii k újmě psa ani cestujících v autě, je dobré při přepravě zvířete dodržovat určité zásady. Zvíře by mělo být v přepravce nebo v kufru auta, který je oddělený mříží, pokud se jedná o velkého psa. Přepravku je vhodné umístit za přední sedačky v prostoru nohou nebo na zadní sedačky a připoutat ji pásem. Není vhodné umísťovat zvíře na přední sedačku a připoutat ho.

Na připoutání zvířat bez přepravky existují speciální postroje, které se připevní k zapnutému pásu na zadní sedačce. Pokud to auto umožňuje, je vhodné deaktivovat airbag na místě zvířete.

Přeprava zvířat v letadle

Letecké společnosti mají pro přepravu zvířete v kabině stanovené své limity, většinou co se týká váhy, což je typicky maximálně 8 kilogramů včetně přepravky, která se umístí pod sedadlo k nohám. Rozměry přepravky se pohybují okolo 43 x 30 x 27 cm. Každá letecká společnost má jiné podmínky a ne každá přepravuje zvířata, navíc na jeden let je omezený počet zvířat.

V kabině můžete přepravovat například malé psy, kočky, činčily, králíky nebo fretky. Některé společnosti akceptují ale jen psy a kočky, kteří musí splňovat také určité stáří. Ceny se pohybují od 40 EUR za zvíře/jeden let.

V zavazadlovém prostoru se přepravují větší zvířata. Přepravka musí mít většinou maximální rozměry 130 x 69 x 80 cm, a váha zvířete cca do 32 kg. Těžší zvířata musíte přepravit jako cargo zásilku v nákladovém prostoru letadla. Pokud nenajdete řešení u klasických leteckých společností pro přepravu vašeho zvířete, existuje v dnešní době několik specializovaných pozemních i leteckých společností, zaměřených přímo na přepravu zvířat.

Jak se postarat o zvíře při přepravě

Je důležité dbát na přísun vody a jídla, pokud se jedná o přepravu autem. V případě, že se rozhodnete pro cestování letadlem, je možné si u veterináře pořídit uklidňující kapky, které se podávají několik hodin předem. Případně zařídit uspání.

Jestliže zvíře odmítá ze stresu pít, je potřeba mu například stříkačkou do pusy dát vodu i tak. Některá zvířata mohou totiž na dehydrataci a malý přísun potravy rychle zemřít, zejména králíci nebo morčata. Pro pohodu zvířete mu vemte s sebou jeho deku nebo další věci s vlastní pachovou stopou.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Dovolená se psem v Itálii, psí pláže

Můžu si sebou na dovolenou do Itálie vzít pejska? Slyšela jsem totiž, že tam jsou psí pláže - má s tím někdo zkušenost?
Petr7
Petr7

Kam s větším psem

Zdravím. Může mi někdo doporučit nějaký pobyt s větším psem u moře? Ve většině destinací mají psy vstup na pláž zakázán. Na psích plážích je pro… Zobrazit více
Sally
Sally

Se psem do Bulharska

Ráda bych se zeptala, co všechno s sebou musím mít při cestě do Bulharska se psem. Chci vzít našeho 8letého bišonka s sebou, protože špatně snáší… Zobrazit více
Byrds
Byrds

Psí pláž v Bibione

Uvažujeme příští rok vyrazit autem do Bibione a nechceme nechávat našeho labradora u cizích lidí. Máte zkušenosti s cestováním se psem do zahraničí a… Zobrazit více
Plyšák
Plyšák

Chorvatsko se psem

Má někdo dobré zkušenosti a ví o pěkném ubytování v Chorvatsku přímo u moře, ale se psem. Máme velkou fenu, čistotnou, zvyklou spát na hotelech a… Zobrazit více
Romana
Romana

Nevybrali jste si?

Podívejte se na

Další akční nabídky

Nebo si nastavte hlídač akcí, výhodné nabídky Vám neuniknou

Hlídač akcí

Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce