Lyžařské vybavení pro děti. Správný výběr je zásadní. Víte jak na to?

Lyžařské vybavení pro děti. Správný výběr je zásadní. Víte jak na to?

Kdy s lyžováním začít, jaké vybavení je opravdu důležité a jak by mělo vypadat? Naučte se vybrat správné lyže, boty a doplňky pro své ratolesti. Nevhodné vybavení na lyže totiž může dětem zkazit celý požitek ze sportu.

Jen málokterý rodič necítí uspokojení a hrdost, když vidí svého potomka, jak s radostí a beze strachu sjíždí dolů po sjezdovce. Koneckonců naučit ho to, dalo dost práce. A naopak pokud je dítě dostatečně dobrý lyžař na to, aby se nebálo, lyžování si užije dvojnásob. Proto platí, že výběru vybavení na lyže pro děti je nutné věnovat ještě větší pozornost než výběru lyžařského vybavení pro dospělé.

Příliš dlouhé lyže, špatně padnoucí boty nebo nevhodně vybrané oblečení jsou zárukou toho, že se ze zábavného dne na sjezdovce stane utrpení pro všechny zúčastněné. Abyste se takovýmto problémům vyhnuli a ukázali dětem, že lyžování je zábava, připravili jsme pro vás podrobný návod, jak vybrat lyže, boty, oblečení a další doplňky.

Jak vybrat dětské lyže (aktuální ceny)

Názory odborníků na to, kdy začít s lyžováním u dětí, se liší a různé jsou také názory na plastové dětské lyže pro nejmenší. Vše samozřejmě závisí na rozvoji a motorických schopnostech dítěte, které by měli rodiče pečlivě zvážit, případně se poradit s pediatrem. Obecně ale platí, že už dvouleté dítě je možné postavit na lyže. V tuto chvíli ještě není čas na klasické lyže a lyžáky, které by mohly být na dítě příliš těžké a negativně ovlivnit vývoj svalstva a kloubů. Dítěti ale nijak neublíží, pokud mu koupíte v supermarketu plastové dětské lyže pro nejmenší, a necháte ho v nich chodit doma nebo po rovině na sněhu, aby se seznámilo s novým typem pohybu.

Na opravdové lyže přichází čas zhruba od třetího roku věku, ale opět záleží na výšce a tělesné konstituci dítěte. Uvádí se, že správná délka sjezdových lyží pro děti je o 20 centimetrů kratší než aktuální výška dítěte. Dětské lyže by měly dítěti sahat mezi oblast vymezenou vrškem hrudníku a bradou. Nejkratší lyže, které se vyrábějí, mají 65 centimetrů, takže podle toho můžete snadno posoudit, zda nadešel vhodný čas postavit vašeho potomka na lyže. Další kritéria už jsou podobná jako u dospělých.

Začátečníci a drobné děti by měly mít lyže spíše kratší, pokročilejší a robustnější jedinci si mohou dovolit lyže o něco delší. U většiny dětí platí, že pokud jim koupíte lyže sahající po bradu, měly by jim vydržet dvě až tři sezóny. Pokud váš potomek roste hodně rychle nebo nejezdíte na hory tak často, vyplatí se půjčovna lyžařského vybavení. To samé platí i pro úplné začátky, kdy si nemůžete být jistí, jestli bude vaše dítě lyžování bavit nebo ne.

Co se týče tvaru a materiálu lyží, není zde moc důležitých kritérií, se kterými byste si museli lámat hlavu. Dětské lyže jsou z podstaty měkké, pružné, lehké a čím větší je jejich vykrojení, tím lépe se dají ovládat. V podstatě nejdůležitějším kritériem, o kterém může rozhodovat i vaše ratolest, je design a motivy.

Lyžařské boty (aktuální ceny)

Zatímco lyžařské boty pro dospělé by měly být co možná nejtěsnější, u dětských lyžáků to úplně neplatí, protože děti na ně nebudou vyvíjet takový tlak. Pokud chcete, aby dětem lyžařské boty vydržely víc než jednu sezónu, kupte jim o jedno číslo větší. Z tohoto ohledu se také vyplatí kupovat lyžáky až těsně před sezónou. Větší velikost než o jedno číslo už ale nekupujte, protože by boty byly nepohodlné. Ve chvíli, kdy se z dítěte stane relativně zkušený lyžař, nároky na boty začínají být stejné jako u dospělých. 

Lyžák by měl být co nejtěsnější a sedět hlavně v oblasti paty. Ideální velikost dětské lyžařské boty poznáte tak, že necháte dítě stoupnout na vnitřní stélku boty. Pata musí být úplně na jejím zadním konci a před palcem by neměl být víc než centimetr místa. Malým začínajícím lyžařům budou stačit měkké lyžařské boty s jednou až dvěma přezkami, do kterých se sami snadno obují. Pokročilejší už mohou mít tvrdší lyžáky s více přezkami, které jim umožní lepší ovládání lyží. Zajímavou alternativu nabízejí půjčovny lyžařského vybavení v podobě celoročního půjčovného, v rámci něhož vám vymění boty i lyže, ze kterých už dítě vyrostlo, za větší.

Lyžařská helma a páteřák na lyže (aktuální ceny)

V dnešní době už je helma naprostou samozřejmostí jak pro dospělé, tak i pro děti. V některých evropských zemích, jako je například Itálie a místy i Rakousko, jsou helmy pro děti do 14 let povinné. Zvláště pro děti, které ještě nemají na lyžích tak dobrou koordinaci, představují hlavně rychlí dospělí lyžaři potenciální nebezpečí. Pokud se dítě teprve učí základní manévry na místech vyhrazených výhradně pro začínající malé lyžaře, helmu mít nutně nemusí. Přesto se vyplatí ho zvykat na to, že na lyže helma jednoduše a bez diskuzí patří.

U výběru helmy platí stejná kritéria jako u helmy pro dospělé. Neměla by být malá a tlačit, ani velká a padat či sjíždět z hlavy, a jediná přípustná vůle je na čepici nebo kuklu. Pro nejmenší lyžaře sáhněte po poloskořepinové helmě s měkkými partiemi kolem uší. Pro starší pak kupte celoskořepinovou s tvrdými partiemi i přes uši nebo integrální, která chrání také čelist. U výběru dětské helmy na lyže se vyplatí sáhnout po výrazných a reflexních barvách, díky kterým bude dítě na sjezdovce dobře viditelné.

Koupě dětského páteřáku na lyže velmi závisí na tom, jak pokročilý malý lyžař je a také na místech, kde jezdí. Pokud pravidelně se svojí ratolestí jezdíte na frekventované sjezdovky a máte co dělat, abyste jí stačili, měli byste zvážit koupi páteřáku. Naopak u malých dětí, které teprve začínají, je ochrana páteře spíše na škodu, protože do určité míry limituje rozsah pohybu. Navíc u malých dětí je riziko zranění při pádu vzhledem k jejich výšce velmi malé.

Lyžařské hole (aktuální ceny)

Než dítě zvládne dělat obloučky v pluhu, je vhodné, aby jezdilo bez hůlek. Kromě toho, že bude mít dost práce s celkovou koordinací, hůlky by se mu zbytečně pletly pod nohy a překážely v pohybu. Většina dětí navíc vnímá hůlky jako hračku, což je v lepším případě rozptyluje a v horším případě se může hůlka stát poměrně nebezpečnou zbraní. Ve chvíli, kdy dítě ovládne základní manévry, nadchází čas na pořízení hůlek.

Jejich správnou výšku zjistíte tak, že dáte obrácenou holi dítěti do ruky. Když ji uchopí pod talířkem a opře madlem o zem, jeho ruka a předloktí by měly být v pravém úhlu. Orientačně zjistíte délku dětské lyžařské hůlky také jednoduchým výpočtem, kdy vynásobíte jeho výšku číslem 0,7.

Jak sami vidíte, výběr lyžařského vybavení pro děti je velmi důležitý, ale nákup není nijak složitý. Na výběr máte z nového i bazarového zboží nebo můžete vyzkoušet jednorázové i celoroční půjčovné.

Související diskuze

Přidat příspěvek Přidat novou diskuzi

Prozatím nikdo nezaložil diskuzi na toto téma. Buďte první.


Přečtěte si další informace

V průvodci neleznete užitečné informace o zemích, které pravidelně aktualizujeme

Zobrazit všechny průvodce